Ekonomi

Aliağa’da Köpek Ölümlerine Karşı Aşı Kampanyası

Aliağa Belediyesi ile Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Gebe Sığır ve Koyun Gebe Hayvanlarda Bebek Ölümlerine Karşı Aşı Kampanyası’ ile üreticilere toplam 28 milyon TL katkı sağlandı. İzmir’in Aliağa ilçesinde geçimini hayvancılıktan sağlayan çiftçiler.

Aliağa Belediyesi ile Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Gebe Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvanlarda Bebek Ölümlerine Karşı Aşı Kampanyası’na katılan üreticilere sertifikaları takdim edildi. Aliağa’da hayvancılık. Hacıömerli Mahallesi’nde düzenlenen programa Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ve üreticiler katıldı. Programda aşılama kampanyasından yararlanan üreticiler Adem Kartal, Uğur Aydın, Ömür Arslan ve Hasan Özçelik’e sertifikaları takdim edildi.

Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, geçen yıl Haziran ayında Uzunhasanlar Mahallesi’nde başlayan aşılama kampanyasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Müdürlükten yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Ülkemizde kesim ağırlığına veya damızlık özelliklerine ulaşmadan küçük yaşta kuzu, dana ve oğlak ölümlerine neden olan E. coli septisemisi ve perfingens tip c hastalıkları, hijyenik olmayan ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle yaklaşık 4 bin kuzu İlçemizde her yıl oğlak ve 200’den fazla buzağı ölüyor.Geçen yıl bu yavru ölümlerini durdurmak için ilçe müdürlüğümüz olarak aşılama kararı aldık.Projemizin bütçesi Aliağa Belediyesi tarafından karşılandı.Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimleri ziyaret edildi. mahalle, ahır, ahır ve hamilelik dönemimde hayvanlara çift doz aşı uyguladık.Bir yılın sonunda beklentilerimizin üzerinde bizi memnun eden bir sonuç elde ettik. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda aşılama uygulama ve eğitim faaliyetlerimiz sonucu yavru ölümleri yüzde 2’ye varan oranlarda olurken, ilçemizde yavru kaybı yüzde 10-20’ler arasında gerçekleşmektedir. Kampanya başlangıcında yavru ölümlerini yüzde 5’e indirerek yavru ölümlerini önleyerek damızlık ve kesim boyutlarına getirdiğimizde üreticilerimizin ekonomisine 17 milyon TL katkı sağlamayı hedefledik. Aşı kampanyamızın bütçesi sadece 180 bin TL olmasına rağmen hedefimizi aşarak yaklaşık 28 milyon TL’lik bir rakamın ilçe üreticilerimizin ekonomisine katkı sağladığı sonucuna ulaştık. Projemizin diğer il ve ilçelere örnek rol model olmasını diliyoruz.” – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu