Haber

Gavur Mahallesi sergisi 7 Mayıs’a uzatıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi konut mülkiyetinde 3 Kasım’da açılan ve ziyaretçi rekoru kıran Ahmet Güneştekin’in “Gavur Mahallesi” standı yoğun ilgi nedeniyle 7 Mayıs’a uzatıldı. Kültürpark Atlas Köşkü’ndeki sergiyi bugüne kadar 1,5 milyon kişi ziyaret etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi konutunda Kültürpark Atlas Köşkü’nde açılan sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Gavur Mahallesi” standı devam ediyor. Geçen yıl 3 Kasım’da açılan ve 5 Mart’ta sona ereceği duyurulan sergiyi bugüne kadar 1,5 milyon kişi ziyaret etti. Yoğun ilgi nedeniyle stant 7 Mayıs’a kadar uzatıldı. Hafta sonları standı ziyaret edenlerin sayısı 15 binin üzerinde.

Sergi kültürel çeşitliliği vurguluyor
Küratörlüğünü Şener Özmen’in yaptığı stant, Güneştekin Vakfı işbirliğiyle açıldı. Göç kültürünü odağına alan ve alışverişin temelinde yatan inanca dayalı olarak nesneler, ortamlar ve ziyaretçiler arasında farklı rekabet biçimlerini teşvik eden stant, bellek çalışmalarında bir başka tarihsel bilince doğru değerli bir adım oluşturuyor.
Hafızayı ve hatırlamayı bir araştırma yöntemi olarak kullanan Güneştekin, standa alternatif bir tarihçilik alanı olan hafıza çalışması olarak bakıyor. Kapsayıcı bir bakış açısıyla rekabeti ve yüzleşmeyi birleştirici bir tema haline getiriyor, mübadelenin ötekiliğin düzenlenmesi üzerindeki etkilerine bakıyor ve mübadele sonrası tüm kitlesel yer değiştirmelerde olduğu gibi bölücü pratiklerin aşağılayıcı yönlerini tartışıyor. Toplumsal ve kişisel travmalara yol açan bahisleri inceleme sorumluluğunu üstlenen sanatçı, hassas bir yaklaşım izliyor ve ürettiği işlerle olumlu bir alan açılmasına katkıda bulunmaya çalışıyor.

Rehberli ırklar da var
Sergi için her gün rehber eşliğinde anlatımlı tipler düzenleniyor. Haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen ve anlatımlı sekse katılabileceğiniz standa grup olarak gelmek isteyenler 293 17 26 numaralı telefonu arayarak rezervasyon yaptırabilirler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu