Haber

‘Kılıçdaroğlu’na suikast’ iddiasıyla Merdan Yanardağ’a adli kontrol şartı

Gazeteci Merdan Yanardağ, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik suikast iddiasını gündeme getirdi. Hakkında soruşturma başlatılan Yanardağ, bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade ve ifade verdi. rdi. Mahkeme, Yanardağ’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

‘Samsun mitingine dikkat.. Suikast girişiminin de bu mitingde olacağı iddia ediliyor’

Gazeteci Merdan Yanardağ, ‘suikasti gerçekleştirecek grubun Türkiye’ye Gürcistan’dan girdiğinin belirtildiğini’ iddia etti. Yanardağ, yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

‘Türkiye’nin siyasi ve sosyal hayatını derinden etkileyecek önemli bir olayın geç de olsa kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Kaynağıma güvendiğim için.. Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast yapacak bir grubun Gürcistan’a ve Türkiye’ye girdiği belirtiliyor. İddiaya göre affına karşılık bu işi organize eden kişi kaçak iş adamı Galip Öztürk’tür. Metro Holding ve Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk uzun süre bu ülkede (Gürcistan) yaşadı. Öztürk, bir kişinin öldürülmesine azmettirmekten suçlu bulundu. Dediğim gibi, bu bir argüman. Kesin olarak söyleyemeyiz. Özellikle isimlerden emin değilim. Ama çok değerli. Düşük olasılıklı bir tez olsa da devletin tüm güvenlik birimlerinin bunu dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. Kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Bugünkü Samsun mitingine dikkat.. Suikast girişiminin de bu mitingde yer alacağı iddia ediliyor. İlgili herkes uyarıyı dikkate almalı.’

Piyasaya sürülmüş

Suikast iddiasını gündeme getiren Gazeteci Yanardağ, daha sonra ortaya attığı iddiaların doğru olmadığını açıkladı.

Yanardağ hakkında TCK 217/A maddesinde düzenlenen ‘Alenen Aşağılayıcı Yanıltıcı Bilgi Verme’ suçundan re’sen soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında bugün savcılıkta cezası alınan Yanardağ, kontrol tedbiri uygulanması talebiyle İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Mahkeme, savcılığın talebini kabul ederek, isim kontrol kuralıyla Yanardağ’ın serbest bırakılmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu