Haber

Kocaeli’nin kıyı yerleşimlerinde ‘toprak sıvılaşması’ riski

KOCAELİ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Metin Aşcı, Kahramanmaraş depreminde görülen zemin sıvılaşmasıyla ilgili il genelinde inceleme yaptıklarını belirterek, “Kocaeli’de kıyı şeridi, kesimler denize bakan kısımlar sıvılaşma açısından en riskli alanlardır.Dere yataklarının sıfıra yakın eğimle aktığı alanlar sıvılaşma riskinin olduğu alanları oluşturmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Metin Aşcı, zemin sıvılaşması konusunda Kocaeli’de yapılan analizin detaylarını anlattı. Kentin farklı noktalarında yapılan incelemelerde, İzmit Körfezi kıyısındaki noktalarda 0-3 metre derinlikte sıvılaşmanın yoğun olarak gözlendiği görüldü.

Zemin sıvılaşması hakkında bilgi veren Dr. Metin Aşcı, “Kahramanmaraş’taki depremde birçok yerde sıvılaşmaya tanık olundu. Sıvılaşma kumlu yerlerde görülen, yer altı suyunun da bulunduğu yapılarda görülen ve sarsıntı ile oluşan bir durumdur. Sıvılaşma meydana gelir. kum tanelerinin sallama sırasında birbirine değmesi sonucu hemen hemen her depremde bunu hızla gözlemliyoruz. En çok dere yatakları ve deniz kıyılarının olduğu yerlerde tespit ediyoruz.” Aşcı, “Kocaeli’nde yürüttüğümüz yaklaşık 3 yıllık bir projemiz de vardı. İzmit’in kıyı kesimlerinin sıvılaşma analizlerini yaptık. Kocaeli’de kıyı şeridi, denize bakan kesimler açısından en riskli alanlar. “Kocaeli’nde yükselti güneye ve kuzeye doğru çok hızlı artıyor. Dolayısıyla orada böyle bir risk yok, tamamen kıyı şeridine bağlı bir risk var.” sıvılaşmanın yoğun olduğu yerler açıktır. 1999 depreminden sonra yapılan yapıları kontrol etmek istiyorsak, binamız hakkında bir uzmanla konuşmamız gerekiyor. sıvılaşan bölgelerin sertleşmesi gibi önlemler alınmalıdır. Temel tipi seçimi veya genişliği ne olursa olsun sıvılaşma varsa bunun önüne geçilmesi mümkün değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu