Ekonomi

Snowden, BIS Başkanını eleştiriyor ve CBDC’lere karşı uyarıyor

Investing.com – Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Lideri Augustin Carstens, yakın geçmişte kripto para birimlerinin prestijli para birimlerine karşı savaşını çoktan kaybettiğini söyledi. Teknolojinin sağlam bir parasal karşılığı garanti edemeyeceğini söyleyerek açıklamasını haklı çıkardı.

Carstens, G20 ülkelerinin kripto sistemlerini başlatmasını, stablecoin’lere karşı çıkmasını ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) geliştirilmesi için baskı yapmasını talep ediyor. Özellikle son adım, blok zincirlerin teknolojik avantajlarından yararlanmak olurken, merkez bankası gözetimi yeni paraya güvenilirlik kazandıracak.

NSA’nın uygulamalarını ifşa etmesiyle tanınan Edward Snowden, geçmişte birkaç kez CBDC’lere karşı konuştu. Ona göre bu adım, veri koruma açısından insanları mahremiyetlerinden vazgeçmeye zorluyor.

Snowden’ın Twitter’da bizzat Carstens’e saldırması, kendisine bazı eleştiriler getirirken bazı hassasiyetleri de reddetmişti. Snowden yanıt olarak şu ifadeleri kullandı:

Haber: Marco Oehrl

buldan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu