Haber

Wagner kimdir? Rusya Wagner Grubu nedir ve kimlerden oluşur?

Rusya’da yaşanan olayların ardından sosyal medyada Wagner grubu gündem oldu. Rus ordusu ile Wagner kümesi arasında yaşanan gerilimin ardından vatandaşlar Rusya’daki Wagner kümesiyle ilgili araştırma yapmaya başladı. Wagner kümesinin kimlerden oluştuğu merak ediliyor. Peki Wagner kimdir, nedir o? Wagner Kümesi nedir?

Detaylar burada…

Wagner kimdir?

Wagner Kümesi olarak bilinen PMC Wagner, bir Rus paramiliter örgütü olarak tanınmaktadır. Rusya’nın paralı askerleri olarak bilinen Wagner Grubu, Vladimir Putin’in özel ordusu olarak da tanımlanabilir.

Paramiliter ordu olarak tanımlanan bu küme, Rus ordusunun resmi olarak faaliyet gösteremediği alanlarda faaliyet göstermektedir.

Wagner Ordusunun Kurucusu Kimdir?

Wagner Group’un kurucusu Yevgeni Prigozhin’dir. Birçok kaynakta 2014 yılında kurulduğu duyurulan Wagner kümesi, özellikle Ukrayna’daki savaş sırasında tüm dünyada ünlendi.

Ayrıca Suriye, Libya ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki savaşlarda Rus hükümetinin yanında yer aldı. 2016 yılı başında yaklaşık 1.000 çalışanı bulunurken 2017 yılının prestiji ile bu sayının 6.000’i aşacağı düşünülmektedir.

paramiliter ne demek?

Paramiliter terimi, yarı askeri anlamına gelir. Paramiliter kuvvetler, yarı askeri özelliklere sahip birimlerdir. Bazı durumlarda istekli bireylerden oluşurken, bazı durumlarda ise devlet tarafından desteklenmektedir.

Devletin desteklediği paramiliter gruplar paralı asker gruplarıdır. Rusya’nın paramiliter ordusu Wagner, Rusya Devlet Başkanı Putin’in fiili özel ordusu olarak tanımlanabilir.

kocasinanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu