Ekonomi

Av yasağı bitti, tezgahlar şenlikli

Av yasağı bitti, tezgahlar şenlikli

Hamsi, istavrit ve sardalyanın bolluğu dikkat çekti

ÇANAKKALE – Çanakkale’de av sezonunun açılmasıyla birlikte çeşit çeşit balıklar tezgahları süslemeye başladı. Balığın bolluğuyla birlikte fiyatlar da düştü.

15 Nisan’da başlayan av yasağı 1 Eylül’de sona erdi. 2023-2024 su ürünleri av sezonunun açılmasıyla birlikte balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek çantalı teknelerle denize açıldı. Çanakkale’de deniz balıkçılığı sezonunun başlamasıyla birlikte balık tezgahları hareketlendi ve fiyatlar düşmeye başladı. Vatandaşların balık talebinde bulunduğunu belirten balıkçılar, havaların güzel olmasıyla balığın bollaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

“Bu sene denizlerde balık var”

45 yıldır balıkçılık yapan Engin Tunç, “Sezon açılalı 13 gün oldu ama gırgırlar ancak 4-5 gün denize açılabildi. Hava buna izin vermedi. İddia ediyoruz ki, Önümüzdeki günlerde havalar güzel, balıklar bol olacak. Bu yıl denizde balıklar var. Büyük balıklar yok, vatandaşlarımızın rahatlıkla ulaşabileceği küçük balıklar var.” Balıklar var. İstavrit, hamsi, sardalye bol olur diye umuyorum. Lüfer palamut az olabilir ama tezgahlarımızda olmasını bekliyoruz. Av yasağının ardından fiyatlar dibe vurdu. Av yasağı getirildiğinde sardalyanın kilosu 250 liraya kadar çıkıyordu. Şimdi 70-80 bandında seyrediyor. “Hamsi şu anda 50-60 lira civarında. Halkımızın bol balık yemesi lazım” dedi.

“Çalışmalardan memnunuz”

Balık avcısı olan Onur Öget, “Av yasağı sonrası balık tezgahlarında durum çok iyi. Artık tezgahlarda hamsi, istavrit ve sardalya bol miktarda bulunuyor.” Vatandaşların balığa ilgi gösterdiğini belirten Öget, “Mevcut çalışmalardan memnunuz. İnşallah işler daha da iyiye gider.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu