Haber

Ekvador’daki hapishane isyanında ölü sayısı 31’e yükseldi

Ekvador’daki hapishane isyanında ölü sayısı 31’e yükseldi.

Güney Amerika ülkesi Ekvador’un Guayaquil şehrinde bulunan ülkenin en büyük hapishanesi Litoral Hapishanesi’nde hafta sonu ortasında çıkan arbedenin ardından çıkan isyanda bilanço yükseliyor. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, isyanda hayatını kaybedenlerin sayısının 18’den 31’e çıktığı, yaralı 14 kişinin tedavisinin sürdürüldüğü belirtildi.

İsyan ülkedeki diğer cezaevlerine de sıçrarken onlarca gardiyan tutuklular tarafından esir alınırken, Ekvador Devlet Lideri Guillermo Lasso ülkedeki tüm cezaevlerinde 60 günlük olağanüstü hal ilan etti.

Hükümetten yapılan açıklamada, olağanüstü hal ilanının ardından tansiyonun yükseldiği Esmeraldas kentindeki yerel bir cezaevinde 15 gardiyan ve 2 çalışanın rehin alındığı belirtildi. Bir polis grubunun saldırıya uğradığı kentte, akaryakıt istasyonlarına patlayıcılar yerleştirildi ve çok sayıda araç ateşe verildi. Cumhuriyet Başsavcılığı’na molotofkokteyli ile düzenlenen saldırıda bir sivilin yaralandığı bildirildi.

Ekvador Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinden oluşan 2 bin 700 kişilik bir grubun dün baskın düzenlediği Litoral Hapishanesi’nde kontrol yeniden sağlandı. Yetkililer, ülke çapındaki altı cezaevinde rehin tutulan en az 120 gardiyan ve cezaevi çalışanının serbest bırakıldığını söyledi. – Quito

kavakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu