Ekonomi

Fırsatçılar depremi dinlemeyip eşyalarını kurtarmaya çalışan vatandaşları hedef aldı.

Diyarbakır’da fırsatçılar evini taşıyan vatandaşları hedef aldı, asansör fiyatları yaklaşık 9-10 kat arttı.

Depremin ardından fırsatçılık yaparak ev fiyatlarını artıranların ardından ulaşım sektöründe de fırsatçılar boy göstermeye başladı. Diyarbakır’da evlerinin yıkılmasına veya ağır hasar görmesine karar verilen vatandaşlar evlerinin taşınmasına üzülürken, fırsatçı vatandaşlar nişan aldı. Konutları taşımak için kullanılan asansörler deprem öncesi 600 liradan kiralanırken fırsatçıların ortaya çıkmasıyla vatandaşlara 5 bin liradan kiralanıyor. Depremi fırsat bilerek fiyatları artıran nakliyecilere meslektaşları tepki gösterdi. Vatandaşlar bu duruma tepki göstermezken, halkın mecbur olduğunu bile bile bunu yağma olarak nitelendirdi.

“Bin liraydı, şimdi 4 bin liraya çıktı”

Apartmandan köyüne göç ettiğini belirten Nurettin Taş, “Deprem olduğu için evi köye taşıyoruz. AFAD dairede hasar olduğunu söyledi. Taşımak için yeğenimin arabasını getirdim. 4 bin liraya çekici getirdim, bin liraydı şimdi 4 bin liraya çıktı.”

“Deprem öncesi 500 lira tasarruf ederken, deprem sonrası neden tasarruf etmiyor?”

Meslektaşlarının böyle bir şey yaptığının doğru olmadığını belirten konut işi yapan Mikail Şenol, “Depremden önce asansör fiyatları 500 – 600 liraydı. Depremden sonra fırsatçılıkla değerli eşyalara fiyat veriyorlar. Sabah verilen fiyatı akşam yine alamıyorsunuz bu yüzden vatandaş mağdur oluyor.Tek isteğim bu.Taşıyıcılar bu vicdansızlığa bir son vermeli,devlet yetkilileri de bu duruma el atmalı.Şu anda maliyet ortada. asansör ve ulaşım birlikte 3 bin 500 lira Şehir içi ulaşım ve asansör dahil 5 bin lira.Asansör fiyatları deprem öncesi 500 lira kazandırıyorken deprem öncesi 500 lira kazandırıyor o zaman neden kurtarmıyor ?”

“6 bin 7 bin lira fiyat veriyorlar”

Fırsatçıların arttığını söyleyen ev taşıma işi yapan Seymen Akar, “Şu anki fiyatımız bin liraydı, deprem öncesi normal zamanlarda bin liraydı. Şimdi birileri 6 bin, 7 bin lira veriyor. . Fırsatçıdırlar, bizim gibi işlerine bakmazlar.”

“Buradan 15 bin liraya İstanbul’a götürüyorum”

Fırsatçıların 15 bin liraya kadar fiyat verdiğini belirten nakliyeci Abdullah Güler, “Beni bir vatandaş aradı ulaşım dahil 3 bin 500 TL olduğunu söyledi. Fiyata ulaşım dahil 15 bin lira fiyat verdiklerini söyledi. Daha önce aldı. Buradan 15 bin liraya İstanbul’a götürüyorum. Bütün millet çekti. Kimse şehirde bulduğu eve gitmez, köye veya başka bir yere gider. Yazık insanımıza.” – DİYARBAKIR

sarioglan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu