Haber

Fransa Cezayir’e söz verdi: Sömürge dönemi arşivlerinin teslimi hızlandırılacak

Cezayir Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Ammar Billanive Fransa Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anne-Marie Descotesİki ülke arasında 9’uncu Siyasi Diyalog Toplantısının Cumhurbaşkanı başkanlığında gerçekleştirildiği belirtildi.

açıklamada, “Fransız tarafı, sömürge dönemi arşivlerini iade etme ve radyasyondan arındırılması gereken nükleer test sahalarını temizleme sürecini hızlandırma sözü verdi”söylendi.

Açıklamada başka ayrıntıya yer verilmezken, görüşmede konuşmanın konusu ele alındı. Başkan Abdülmecid TebbunMayıs ayında Paris’e yapılacak resmi ziyaretin hazırlıklarının da görüşüldüğü kaydedildi.

Cezayirli yetkililer, ülkelerinin sömürge dönemine (1830-1962) ve Osmanlı dönemine ait arşivlerinin yüzde 98’inin Fransa’da olduğunu söylüyor.

Fransız makamlarına göre, 1960’tan 1966’ya kadar Fransız sömürge yetkilileri,Cezayir çölünde 4’ü yer üstünde, 13’ü yer altında olmak üzere bir dizi nükleer deneme gerçekleştirdi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun da 29 Aralık’ta Le Figaro gazetesine yaptığı bir konuşmada Fransa’yı Cezayir’in Sahra Çölü’nde gerçekleştirdiği nükleer deneme atıklarını temizlemeye davet etmiş ve Paris yönetiminin savaşta zarar gören Cezayirlilere sahip çıkması gerektiğini ifade etmişti. deneylerin yapıldığı alan.

polateliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu