Haber

Kosova Başbakanı Kurti, Türkiye Temsilciler Heyeti Başkanlığını ziyaret etti

Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Savunma Bakanı Armend Mehaj, Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türkiye Temsil Heyeti’ne taziye ziyaretinde bulundu.

Kurti, ülkenin güneyindeki Prizren kentinde Türk askerlerinin konuşlandığı Sultan Murat Kışlası’nda Türk Temsilciler Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz tarafından karşılandı.

Geçmiş olsun dileklerini ileten ve taziye defterini imzalayan Kurti, depremzedelere gerekli her türlü yardımı yapacaklarını yineledi.

Kurti, ziyaret kapsamında Kosova halkının topladığı ve Türk askerlerinin deprem bölgesine gönderdiği yardım kolilerini de inceledi.

Kosova Başbakanı’ndan basına yapılan açıklamada, “Arama kurtarma uzmanları, acil tıp ve K9 birimlerinden oluşan Kosova Güvenlik Gücü Derneği, depremin vurduğu bölgelerde halihazırda bulunuyor. bu akşam Türkiye’deki Kosova Güvenlik Gücü ekibine katılın.” kelimeler yer aldı.

Kosova hükümeti, Türkiye’deki uluslararası insani yardım operasyonunu takviye etmek üzere 36 askerden oluşan Kosova Güvenlik Gücü Birimi’ni 6 Şubat’ta Türkiye’ye gönderdi ve 9 Şubat’ta Kosova Arama Kurtarma Derneği’nden 6 işçi bu birime katıldı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle 8 Şubat’ta ülkede ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Kosova’nın Prizren, Priştine ve Mamuşa gibi belediyelerinde çeşitli STK’lar düzenledikleri kampanyalarla Türkiye’deki depremzedelere yardım ulaştırmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu