Haber

TDV KAGEM’in “Ebeveyn Okulu” seminerleri başladı

TDV KAGEM tarafından düzenlenen Anne Baba Okulu seminer serisinin ilki Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın sunumuyla TDV Genel Merkez Konferans Salonu’nda Gerçekleştirildi “Ebeveyn Olmaya Psikolojik Hazırlık”başlıklı bir seminerle gerçekleştirildi.

‘ANNE VE BABANIN AYNI DİLİ KONUŞMASI ÇOK ÖNEMLİ’

“Ebeveyn Olmaya Psikolojik Hazırlık”Prof. Dr. Nevzat Tarhan başlıklı bir seminer verdi. “İyi bir eş ve iyi bir ebeveyn olmanın ilk adımı iyi bir insan olmaktır. Çünkü çocuk üç şeyi örnek alır; anne, baba ve aralarındaki ilişki. Çocuk yetiştirirken ailede sevgi, anlayış ve destek ortamı sağlanmalıdır. Çocuğun en önemli hakkı aile hakkıdır. Çocuk yetiştirmede ebeveynlerin aynı dili konuşması çok önemlidir. Çünkü çocuk anne ve babası arasındaki görüş ayrılığını çok ustaca kullanır. “Böyle durumlarda eğitim hataları ortaya çıkıyor.”söz konusu.

‘EVLİLİKTE ‘ALTIN ​​NOKTA’ KURALI VAR’

Seminerin ilerleyen saatlerinde Tarhan şunları söyledi: “Evliliğin en büyük düşmanı niyet katılığıdır. Bunun halktaki karşılığı inatçılıktır. İnatçılıkta empati becerisi ve duygusal okuryazarlık zayıftır. Karşısındaki kişinin ne hissettiğini, neye ihtiyaç duyduğunu dikkate alamazlar. Bu çağda pek çok kişinin empati eksikliği ve daha da önemlisi egoların şişmesi nedeniyle evlilikler sona eriyor. Evlilikte bir ‘Altın Nokta’ kuralı vardır; Anlaşmazlık durumunda her iki taraf da adım atarak altın noktada buluşur ve anlaşır. “Empati yeteneği olmayan bireyler bu altın noktayı bulamazlar çünkü her zaman kendi istekleri ön plana çıkar.”sözlerini kullandı.

TDV Genel Merkez Konferans Salonu’nda düzenlenen “Ebeveynlik Okulu” semineri 10 hafta sürecek.

haber-eskipazar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu